Програми лікування суглобів

Суглоб болить, стріляє, ниє, крутить на погоду, хрумтить і клацає при русі – все це симптоми патології суглобів. Болями в суглобах, не пов’язаними з травмою, за статистикою страждає близько 30% населення земної кулі. Причому патологія суглобів у осіб старше 40 років виявляється в 50% випадків, а після 70 років – у 90% населення.

Які причини болю в суглобах?

Болі можуть бути викликані запальними захворюваннями м’яких тканин, вродженими патологіями та віковими змінами, інфекційними та вірусними хворобами. Але найчастішою причиною болів в суглобах є артрити і артрози.

Артрозами називають велику групу хронічних захворювань, що характеризуються повільною дегенерацією і руйнуванням внутрішньосуглобового хряща, що призводить до деформації кісткових тканин, запалення і обмеження рухливості суглобів.

Артроз має хронічну природу і розвивається з часом, проходячи чотири основних стадії. На першій, ранній стадії, хворі відчувають невеликий дискомфорт при рухах, на який часто не звертають уваги. На другій стадії захворювання виникають болі, що призводять до обмеження рухливості суглоба. На третій стадії болі посилюються, з’являється перебудова суглобових кінців кісток, запалення і дегенерація навколосуглобових тканин. І остання, четверта стадія артрозу, крім болю, супроводжується повним або майже повним руйнуванням хряща. У разі повної деградації хрящової тканини пацієнтам показана операція з протезування.

Артрози можуть вражати як один суглоб, так і декілька. Найбільш часто розвивається артроз суглобів нижньої половини тіла – тазостегновий (коксартроз), колінний (гонартроз), перший плюснефаланговий. На руках захворювання артрозом найчастіше піддаються суглоби фаланг пальців.

Артрити характеризуються розвитком запального процесу в суглобах і сполучних тканинах. На відміну від артрозу, артрити на початкових стадіях супроводжуються гострими симптомами – сильним болем, набряком, підвищенням температури тіла. Через деякий час симптоми можуть ослабнути, але без лікування захворювання будуть прогресувати, призведе до деформації суглобів і обмеження їх рухливості. Причинами артриту найчастіше є бактеріальна, вірусна або грибкова інфекція (реактивний артрит, інфекційний артрит), порушення обміну речовин (подагра) або збої в імунній системі.

Основними ускладненнями запущеного артриту по відношенню до суглоба є сепсис, тобто гнійне запалення синовіальної сумки суглоба, або артроз. Наслідками цілого ряду артритів можуть бути ураження деяких внутрішніх органів, найчастіше нирок, сечового міхура, печінки і серця.

4 етапи лікування проблем суглобів
в медичному центрі КIНЕЗIО

1. Діагностика і визначення проблеми. Поставивши діагноз, доктор приймає рішення про необхідність оперативного лікування. Лікарі КIНЕЗIО приймуть всі можливі зусилля в лікуванні консервативними методами, щоб пацієнт уникнув операції. У тих випадках, коли без неї не обійтися, доктор роз’яснить усі особливості операції та післяопераційної реабілітації і направить пацієнта в спеціалізовану клініку. Якщо операція не показана, починається консервативне лікування. Складається індивідуальна програма лікування з урахуванням особливостей конкретного пацієнта.

2. Купірування гострого болю. Першою сходинкою лікування призначається медикаментозна терапія і фізіотерапія для зняття запалення і набряку. Якщо ця терапія недостатньо ефективна, наступним етапом призначаються лікувальні блокади. Блокади – це ін’єкції протизапальних і знеболюючих засобів, які вводять безпосередньо в осередок запалення і болю. За рахунок цільового введення вони забезпечують дуже швидкий ефект. У КIНЕЗIО медикаментозні блокади виконуються під контролем УЗД. Візуалізація за допомогою ультразвуку забезпечує точне попадання в місце запалення.

3. Кінезіотерапія. Після зняття запалення і болю починаються індивідуальні заняття з реабілітологом. Вправи для суглобів при артрозі або артриті необхідні для того, щоб, з одного боку, дати навантаження на м’язи і зв’язки в області уражених суглобів, а з іншого – не перевантажувати самі суглоби. Фізичний терапевт підбирає комплекс вправ для пацієнта і стежить за їх виконанням, рівнем навантаження. Застосовуються техніки постізометричної релаксації м’язів, проприоцептивної нервово-м’язової фасилітації, вправи на розтяжку, а також силові вправи для різних м’язових груп. Такі заняття сприяють поліпшенню руху і загального розширення рухової активності.

4. Внутрісуглобні ін’єкції. Ефективним доповненням терапії є введення в суглоб препаратів, що сприяють регенерації хрящової тканини – гіалуронової кислоти або збагаченої тромбоцитами власної плазми. У КIНЕЗIО внутрісуглобні ін’єкції виконуються під контролем УЗД, що забезпечує точне попадання в потрібне місце.

Гіалуронова кислота – це основний компонент внутрішньосуглобової рідини, своєрідне мастило суглоба, що оберігає його від травм. Ін’єкції препаратів, що містять гіалуронову кислоту, роблять внутрішньосуглобову рідину більш щільною і в’язкою, забезпечуючи кращий захист хрящової тканини. Кількість ін’єкцій залежить від концентрації гіалуронової кислоти в препараті. Найчастіше ми використовуємо 2% гіалуронову кислоту, що дозволяє нам виконати одну ін’єкцію, якої зазвичай вистачає на рік.

Ін’єкції плазми крові пацієнта, збагаченої тромбоцитами (метод PRP) значно прискорюють процес регенерації тканин і усувають запалення в суглобі. Тромбоцити відіграють найважливішу роль в загоєнні і регенерації пошкоджених тканин, виділяючи з себе фактори росту, які стимулюють поділ і ріст клітин в пошкоджених тканинах. Використовується власна плазма – абсолютно сумісна речовина, що не викликає алергії і не дає ніяких побічних ефектів. Для процедури у пацієнта беруть близько 20 мл крові, яку потім пропускають через центрифугу, відокремлюючи плазму з тромбоцитами. Отриману плазму вводять в суглоб. В 1 мкл підготовленої таким чином плазми міститься близько 1 мільйона тромбоцитів, тоді як в природному стані в крові здорової людини цей показник становить 200-300 тисяч. Курс терапії включає 3-5 ін’єкцій з проміжком в 7 днів. Надалі частоту можна знизити до однієї ін’єкції на рік.

Кінцевим результатом лікування є поліпшення самопочуття, функціональна незалежність пацієнтів в побуті, значне зменшення або повне припинення болів, уповільнення руйнування хряща.

Своєчасне виявлення і комплексне лікування артритів і артрозів дуже важливо для якості та тривалості активного життя пацієнтів. Якщо у вас болить суглоб, звертайтеся в КIНЕЗIО – ми обов’язково розберемося в причинах болю, підберемо і проведемо результативне лікування!

Задати питання